ثارالله


!. . . در دنـیـایـی کـه حـتـی روزی روح خـودم هـم تـرکـم مـیـکـنـد، هـیـچ انـتـظـاری از دیـگـران نـیـسـت


چند حکم فقهی درباره حدود پوشش مقابل نامحرم


«طبق نظر همه فقها پوشیدن جوراب برای بانوان واجب است» طبق نظر همه فقها پوشیدن جوراب برای بانوان در مقابل نامحرم واجب است و در هنگام نماز در صورتی که نامحرم حضور نداشته باشد، اشکالی ندارد که پابرهنه باشد و اگر با حضور نامحرم پابرهنه باشد نماز آن خانم باطل نیست، ولی معصیت کرده است.حجت الاسلام حسینی دارینی پاسخ گوی سوالات شرعی حرم مطهر رضوی در گفت وگو با خراسان برخی از احکام حجاب و پوشش را مطرح کرد.

  وی با اشاره به این که طبق فتوای اغلب فقها بانوان باید همه بدن خود را غیر از صورت به اندازه ای که در وضو شسته می شود و دو دست تا مچ در صورتی که آرایش نداشته باشد، بپوشانند گفت: برخی خانم ها درباره پوشاندن زیر چانه سوال می کنند که طبق فتوای بیشتر فقها زیر چانه از گردی صورت استثناست پس باید پوشانده شود.

 

برخی خانم ها چهره زیبایی دارند این که آیا پوشاندن صورت برای چنین خانم هایی لازم است یا خیر سوالی است که حسینی دارینی این گونه به آن جواب داد: بیشتر فقها از جمله حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری معتقدند اگر این چهره زیبا باعث مفسده نشود پوشاندن چهره لازم نیست اما مردان وظیفه دارند که با قصد لذت به آن چهره نگاه نکنند. برخی فقها مثل آیت ا... بهجت و آیت ا... وحید معتقدند اگر صورت زیبای چنین خانمی جلب توجه می کند، باید صورت خود را بپوشاند.

پوشیدن لباس های روشن اگر جلب توجه نکند اشکالی ندارد

حسینی دارینی با بیان این که اگر لباسی که بانوان می پوشند به گونه ای باشد که برجستگی های بدن نمایان و موجب به گناه افتادن نامحرم شود، حتی اگر احتمال به گناه افتادن آن ها وجود دارد آن خانم باید از پوششی استفاده کند که احتمال گناه وجود ندارد؛ افزود: پوشیدن لباس های روشن در صورتی که باعث جلب توجه نامحرم نشود، اشکالی ندارد.

حدود پوشش در مقابل محارم

وی درباره محدوده پوشش در مقابل محارم تصریح کرد: دو نوع پوشش فقهی و اخلاقی در جامعه وجود دارد. همه ما (چه زن و چه مرد) اگر در مقابل محارم عورتین را بپوشانیم کفایت می کند و لازم نیست بقیه بدن را بپوشانیم این حدود پوشش فقهی است اما در پوشش اخلاقی انسان باید نکاتی را مراعات کند حتی اگر در برابر خواهر یا برادر یا فرزندش قرار دارد. در این صورت پوشش افراد باید طوری باشد که زمینه فساد و گناه را فراهم نکند.

چادر بهتر است یا مانتو؟

وی در پاسخ به این سوال که طبق آموزه های شرعی پوشیدن چادر برای خانم ها بهتر است یا مانتو تصریح کرد: فقها می گویند آن چه بر خانم ها واجب است این است که آن ها در برابر نامحرم حجاب کامل و شرعی را رعایت کنند (به عنوان مثال لباسی که جلب توجه نکند، تنگ و چسبان نباشد و...) اما چادر حجاب برتر و اکمل است.

نماز خواندن با چادر مشکی مکروه نیست

وی در پاسخ به این سوال که با وجود کراهت رنگ مشکی چرا چادرمشکی به عنوان حجاب کامل به خانم ها توصیه می شود، گفت: طبق نظر بیشتر فقها از جمله حضرت امام(ره) و آیت ا... فاضل لنکرانی درست است که رنگ مشکی کراهت دارد ولی عبا از این کراهت استثنا شده است و چادر هم در زیرمجموعه عبا قرار دارد. پس پوشیدن آن مکروه نیست و اگر خانمی با آن نماز بخواند، کراهت ندارد.

آیت ا...مکارم شیرازی و آیت ا...سیستانی معتقدند به طور کلی پوشیدن لباس مشکی کراهت ندارد.

حجاب در برابر پسران نابالغ لازم است؟

حسینی دارینی در پاسخ به این سوال که آیا خانم ها در برابر پسرهای نابالغ هم باید حجاب را رعایت کنند، اظهار داشت: نابالغ یا ممیز است یعنی خوب و بد را تشخیص می دهد یا این که به اصطلاح فقها غیرممیز است که در مورد دوم هیچ یک از فقها قائل به رعایت حجاب نیستند. اما در صورت ممیز بودن پسر نابالغ بیشتر فقها معتقدند، احتیاط واجب آن است که خانم ها در برابر چنین فردی حجاب و پوشش خود را رعایت کنند.

بستن مو از پشت چه حکمی دارد

وی درباره حکم بستن موها توسط خانم ها که از پشت سر معلوم است، گفت: گاهی خانم ها موهای خود را طوری از پشت جمع می کنند و می بندند که حجم آن از زیر مقنعه و حتی چادر مشخص و معلوم است. فقها معتقدند اگر مشخص بودن حجم مو باعث تهییج شهوت یا جلب توجه نامحرم می شود، آن خانم باید از چنین کاری اجتناب کند.

کلاه گیس به جای روسری کفایت نمی کند

وی به احکام استفاده از کلاه گیس اشاره و خاطرنشان کرد: گذاشتن کلاه گیس به جای روسری کفایت نمی کند. حضرت امام(ره)، مقام معظم رهبری و آیت ا... فاضل لنکرانی احتیاط واجب را در آن می دانند که خانمی که از کلاه گیس استفاده می کند، آن را باید از نامحرم بپوشاند.

آیات عظام بهجت و وحیدخراسانی نیز معتقدند اگر کلاه گیس باعث مفسده شود استفاده از آن جایز نیست.

آیات عظام مکارم شیرازی و سیستانی هم می گویند کلاه گیس باید از نامحرم پوشیده شود چون یک نوع زینت محسوب می شود. اگر خانمی از کلاه گیس استفاده می کند که از موی طبیعی زنان نامحرم دیگری تهیه شده است، بنابر فتوای حضرت امام(ره)، مقام معظم رهبری و آیت ا... فاضل لنکرانی احتیاط واجب آن است که شوهر و دیگر محارم به آن کلاه گیس نگاه نکنند، بقیه مراجع نیز معتقدند نگاه کردن اشکالی ندارد. اگر هم کلاه گیس مصنوعی باشد که به طور مطلق نگاه کردن دیگران به آن بدون اشکال است.
ای شنواترین شنوندگان ! دعای ما را به اجابت برسان و باقی مانده ی غیبت را به حرمت محمد و آل محمد بر ما ببخش و صدای زیبای انا بقیه الله را در عالم طنین انداز فرما... ! . . در بهشت ایزدی گر پناهم ندهند من به جهنم می روم باز با امید وصالت گر برانیم از درت یا گر بسوزانی تنم من باز می جویم درگهت باز هم می خواهمت . . . .


 

...

 

پايگاه جامع عاشورا
قالبهاي مذهبي وبلاگ
خیبر
جبهه
بازباران
افلاکیان
لبخند خدا
راه و بیراه
باران بهاری
باران کویری
یا عشق مدد
گیلان آنلاین
گلزار شهادت
سبزترين راه
سیاه و سفید
خط خطی هایم
شهيدان زنده اند
راه های رسیدن
شهدا شرمنده ایم...
منتظران یوسف زهرا
یا صاحب الزمان بیا...
روز اظهار گوهر مصون
مسجد ابوذر کردمحله
دختری در انتظار مهدی
مقر جنگ افسران سایبری
شهدا شمع محفل بشریتند
بزرگترین مرجع جنگ افزارها
سرزمین مجاهدتهای خاموش
❤عاشقانه های پاییز طلایی❤
همثانیه------------------همثانیه
گروه سایبری مهندس میرزابیگی
مهندسی معکوس 2 سیده تا خدا
سردار شهید علیرضا خلوص دهقانپور
شهیدمهندس حاج محمدمهدی مقدم
· ٠•✿ هـیـســـــــــ ــ ــ ــ ✿•٠·
★*.". * دوازده امــــــــــــام *.". *★
«تنهاییـ هایـ یکـ توتـ فرنگیـ گندیدهـ»
شهیدان محمدمهدی مقدم و نریمان مژدهی
اگر هیچکی نیست ، خدا که هست...
دستنوشته های محمدجواد بیگی
من در کنار خدایم تاابد خواهم ماند
گروه فرهنگی نسیمی از بهشت
شهید سیدحسین یزدان پرست
کمیته امداد امام خمینی (ره)
بسیج دبیرستان شکرایی 2
باخداباشی ناخدا گردی....
ناگفته های رابطه جنسی
سید شهیدان اهل قلم
پلاک ما ، هویت ماست
یا صاحب الزمان بیا ...
کربلایی جعفر صادقی
یک سبد گل معرفت
شمع های خاموش
حمیدرضا کامرانی
فاطمه خانجانى
عماریون (رشت)
کائنات برای شما
مصحف شریف
ایرانی سلام
ستاره زندگی
پریا محمدی
پارس موتور
عکسستان
دیار باران
راهیان نور
بی صدا
آشیان
تکیه
یادداشت های یک گرگ پیر...
نگاهی و یادی